Get Adobe Flash player

Budulec wlosa 1 Jak to jest z tymi słodyczami? Jeść czy nie jeść? Które są zdrowe i czy w ogóle mogą takie być? Zajadanie się słodyczami to nie tylko domena dzieci, bowiem dorośli też od czasu do czasu pozwolą sobie na odrobinę łakomstwa i sięgną po czekoladę lub ciastko.

A później nachodzą ich wyrzutu sumienia. W końcu słodycze uchodzą za najbardziej kaloryczne i niezdrowe produkty. Czy słusznie?

Słodycze, jak sama nazwa wskazuje, są słodkie, a za to odpowiedzialne są najczęściej cukry proste, które bezpośrednio i negatywnie wpływają na pracę naszego organizmu, a do tego są przyczyną cukrzycy i otyłości. Na dodatek stanowią zagrożenie w postaci próchnicy dla naszych zębów. Dlaczego więc, skoro są tak niebezpieczne, nie możemy się im oprzeć? Jedną z głównych przyczyn jest spadek poziomu cukru e krwi, np. po obfitym posiłku, dużym wysiłku fizycznym, czy pod wpływem stresu. Wtedy nasz organizm domaga się dużego i szybkiego zastrzyku węglowodanów, a najczęściej pod ręką mamy właśnie słodycze.

Naukowcy przyznają, że jedzenie słodyczy nie jest złe, ale ważne byśmy wybierali je świadomie. Najgorsze jest bowiem to, że większość słodyczy produkowana jest z białego cukru, konserwantów, sztucznych barwników i ulepszaczy, a to prawdziwa bomba dla naszego zdrowia. Bo nie dość, że zawiera mnóstwo pustych kalorii, nie posiadają żadnych wartości odżywczych, pobudzają apetyt, a stąd już niedaleka droga do cukrzycy, próchnicy, nadwagi, kłopotów z sercem i wątrobą.

Czy istnieją więc zdrowe słodycze? Odpowiedź brzmi tak. Niewątpliwie najsłodszym naturalnym produktem jest czekolada. I choć dość kaloryczna, to dodatkowo zawiera wiele wartości odżywczych, jak magnez i potas. Również owoce stanowią dobre źródło naturalnego cukru, choć zawierają dużo fruktozy, która w nadmiarze też może zaszkodzić. Doskonałym wyborem jeśli chodzi o zdrowe słodycze są ciastka owsiane. Najczęściej zawierają cukier trzcinowy lub miód i bakalie, a więc same zdrowe składniki. Warto więc wybrać się do sklepów ze zdrową żywnością, by zaopatrzyć się w paczkę chrupiących łakoci, na dodatek zdrowych

www.cmb.pl

 


Copyright felix.pl © 2014. All Rights Reserved.