Get Adobe Flash player

www homebook pl projekt wnetrza Sikorska Kirylowicz Architekci Dom Rustykalny

Marzeniem każdego mola książkowego jest stworzenie miejsca, w którym mógłby przechowywać niekończące się zasoby lektur.

Często nie mamy na to odpowiedniego miejsca i część książek wypełnia pudełka stojące w piwnicach czy garażach. Jedynym rozwiązaniem pozwalającym na cieszenie się ulubionymi bestsellerami, tomikami poezji lub przewodnikami jest stworzenie biblioteczki. Nie jest to tylko luksus, na jaki mogą pozwolić sobie posiadacze dużego metrażu, znajdzie się dla nich ciekawe miejsce również w mniejszych mieszkaniach. O pomysłach na aranżację domowej biblioteczki opowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl

Osoby lubiące kupować i czytać książki zapewne zdają sobie sprawę, że są to czynności podobne
do nałogu. Każda wizyta w księgarni, antykwariacie lub nawet supermarkecie kończy się przyniesieniem do domu nowej zdobyczy. Do podobnego wniosku doszli na przełomie XIX i XX wieku Japończycy, którzy wymyślili określenie „tsundoku” – nałóg kupowania książek z jednoczesną niemożliwością przeczytania wszystkich zakupionych lektur. O ile czytanie bądź nieczytanie jest kwestią indywidualną, o tyle przechowywanie coraz to większych zasobów lektur jest generalnym utrapieniem dotyczącym wszystkich domowników. Książki ustawiane są w stosikach na podłodze, w szafie z ubraniami, na każdej dostępnej półce. Stworzenie domowej biblioteczki jest w tej sytuacji lekiem na całe zło.

„Planując aranżację wnętrza z wykorzystaniem  biblioteczki, na początek analizujemy ilość posiadanych książek oraz wybieramy miejsce, które planujemy na nią przeznaczyć. Jest to ważne, ponieważ zły wybór może zaburzyć harmonię
w mieszkaniu, co wprowadzi wrażenie chaosu i bałaganu. Najłatwiej oczywiście mają osoby, które mogą pochwalić się sporym metrażem. Jeżeli mamy do zagospodarowania duże powierzchnie, warto je w pełni wykorzystać. Idealnym rozwiązaniem będzie stworzenie biblioteczek, które zajmą całą ścianę. Niesamowity efekt wizualny spowodują zabudowane biblioteczne półki sięgające od podłogi aż po sufit. Jeśli zdecydujemy się na taki montaż, należy pamiętać, aby dokupić elegancką drabinkę, dzięki której dostaniemy się do najwyżej usytuowanych książek. Jest to aranżacja, która pasuje do każdego stylu, w którym dekorowane jest mieszkanie. Półki mogą być ciemne i drewniane, co przypomni ogromne biblioteki-pokoje
z dawnych lat lub białe i gładkie, idealnie wpasowujące się
w nowoczesny charakter domu” – mówi Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz z portalu Homebook.pl.
Mały metraż mieszkania wymusza na właścicielach kreatywne rozwiązania aranżacyjne. Szafy, meblościanki czy biblioteczki z zasady zajmują przestrzeń, która optycznie zmniejsza pomieszczenie. Wygodnym rozwiązaniem może być stworzenie półeczek, które będą okalały otwarte przejścia między pomieszczeniami. Innym ciekawym sposobem na stworzenie mini biblioteczki jest wygospodarowanie miejsca we wnęce, co zminimalizuje zajętą powierzchnię. Plusem tych rozwiązań jest fakt, że można je zastosować w każdym pomieszczeniu - może być to korytarz, salon, gabinet czy nawet sypialnia.

„W mieszkaniach dwupoziomowych lub w niewielkich domkach jednorodzinnych wygodne będzie stworzenie biblioteczki pod schodami. Ta stosunkowo głęboka przestrzeń pomieści wiele książek, a dodatkowo jest bardzo oryginalnym elementem dekoracyjnym. Jest to ciekawa i funkcjonalna aranżacja w jednym rozwiązaniu” – dodaje Anna Poprawska z portalu Homebook.pl.

Biblioteczka to dla wielu element dekoracyjny sam w sobie. Projektanci prześcigają się w tym, kto wymyśli ciekawsze rozwiązanie. Osobom lubiącym tradycyjne, ale niesztampowe aranżacje, do gustu przypadnie zamontowanie pojedynczych, wiszących półek - górne będą przymocowane do sufitu, a kolejne, niższe - do tej, wiszącej powyżej. Pomocne mogą być tu różne rodzaje łańcuchów i łańcuszków, które wprowadzą ciekawy design do pomieszczenia. Z kolei pasjonaci bardziej ekstrawaganckich i nowoczesnych rozwiązań mogą zawiesić swoje oko na półkach o niestandardowych rozmiarach oraz kształtach. Na rynku dostępne są produkty, które swoim kształtem przypominają gałęzie wielkich drzew. Książki mogą na nich stać pod kątem ostrym, dzięki niewidocznym mocowaniom. Jest to na pewno interesujące rozwiązanie, które można zastosować w każdym pomieszczeniu. Szczęśliwi rodzice mogą w ten sposób stworzyć również niepowtarzalne i funkcjonalne dekoracje w dziecięcych pokojach.

Biblioteczki to poniekąd „must have” posiadaczy większych i mniejszych zbiorów książek, które nie tylko ułatwią ich przechowywanie, ale również staną się interesującym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza. Więcej pomysłów na ciekawą aranżację domowej biblioteczki można znaleźć na portalu Homebook.pl.


Copyright felix.pl © 2014. All Rights Reserved.