Get Adobe Flash player

lody truskawkowe budulec

L-arginina reguluje pracę serca, beta-karoten poprawia wygląd skóry, wapń wzmacnia kości,

potas usuwa nadmiar wody z organizmu, kwas foliowy reguluje jego pracę, a kwas tłuszczowy nienasycony zapobiega miażdżycy. Gdzie znaleźć to wszystko? Oczywiście w bakaliach! Dzięki bogatej zawartości pierwiastków pomagają walczyć z wieloma dolegliwościami i wzmacniają organizm. Oto najważniejsze z nich.

To właśnie w orzechach występuje l-arginina, która poszerza naczynia wieńcowe, poprawiając tym samym pracę serca. Również w orzechach znajdziemy kwas tłuszczowy nienasycony, który obniża poziom złego cholesterolu i zapobiega miażdżycy. Z kolei kwas foliowy jest niezbędny w prawidłowym przebiegu ciąży, a także przy lepszej pamięci i koncentracji.

Rodzynki zawierają dużo wapnia, który wpływa na wzmocnienie kości i łagodzi objawy osteoporozy. Występuje w nich również beta-karoten, odpowiedzialny za stan skóry oraz błonnik wspomagający odchudzanie. To wspierają również suszone śliwki, które poprawiają trawienie i oczyszczają organizm, podobnie jak figi. Te natomiast polecane są przy problemach z wrzodami żołądka. Suszone morele dzięki dużej zawartości cynku poprawiają pracę układu hormonalnego, a wysoki poziom potasu pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu.

Na dodatek bakalie są smaczne i mogą zastąpić niezdrowe przekąski, po które często sięgamy. Mają długi termin przydatności do spożycia, ale w niektórych przypadkach mogą uczulać. Warto jednak zajrzeć do sklepów ekologicznych, by skomponować najlepszą mieszankę dla siebie.

 

www.przystanekpozdrowie.pl

 


Copyright felix.pl © 2014. All Rights Reserved.