Get Adobe Flash player

Biały i brązowy cukier to już przeszłość. Tak się teraz słodzi!

 

Jeszcze do niedawna brązowy cukier chwalony był jako najlepszy substytut białego cukru, uznanego za wysoce szkodliwy. Okazało się jednak, że i ta brązowa wersja się nie sprawdziła, ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Natura i na to znalazła rozwiązanie. Oto najpopularniejsze substytuty cukru.

 

Właściwości miodu, zarówno tych zdrowotnych, jak i słodzących, nie trzeba wymieniać. Pomaga nie tylko z gorzką herbatą, ale i z przeziębieniem czy wirusem. Nieco mniej popularne w Polsce, za granicą w powszechnym stosowaniu, są takie produkty jak  ksylitol, czyli cukier brzozowy, stewia, stanowiąca podstawę naturalnych słodzików i melasa. Ta ostatnia stanowi produkt uboczny wytwarzania cukru z buraka cukrowego czy trzciny cukrowej, ale posiada znacznie więcej wartości odżywczych. Dostępna jest przede wszystkim w sklepach internetowych.

Ciekawą alternatywę stanowią również suszone owoce, które można dodać do jogurtu czy deseru. Coraz chętniej sięgamy również po niskosłodzone syropy i tu również popularny jest ten z daktyli, ale i klonowy, różany, z zielonej szyszki sosny lub jej pędów, a także syrop z agawy. Wiele z nich dostępnych jest w sklepach ekologicznych lub przez internet.

Przystanek po zdrowie

Katowice


Copyright felix.pl © 2014. All Rights Reserved.