Get Adobe Flash player
Przygotowując się do pokrycia ścian domu tynkami cienkowarstwowymi należy zadbać o równość odnawianego podłoża. Usuwamy stare i łuszczące się elementy dawnych elewacji i farb. 

Firma Euromix stworzyła mineralne tynki cienkowarstwowe, które są wyjątkowo uniwersalne. Można stosować je wewnątrz budynków jak i na zewnątrz. Dodatkowo wykorzystywane są w systemach ociepleń Euro-Mix i Euro-Mini. Jeśli ocieplamy budynek z wykorzystaniem wyżej wymienionych systemów, konieczne jest zastosowanie zbrojonej siatki z włókna szklanego, zaprawy klejącej i preparatu gruntującego.

Bez względu na kondycję podłoża, na które nałożymy tynki cienkowarstwowe zalecane jest wcześniejsze zagruntowanie ścian. Preparaty gruntujące z jednej strony ograniczają wodochłonność powierzchni, z drugiej zaś zwiększają przyczepność tynku i zdecydowanie ułatwiają nanoszenie nowej warstwy tynku.

Jeśli nanosimy tynk na starą strukturę, podłoże trzeba wyrównać i uzupełnić ewentualne ubytki zaprawą wyrównującą. Zaprawę klejącą, zbrojoną siatkę z włókna szklanego należy użyć dopiero wtedy, gdy uznamy, że stary tynk jest złej jakości i za mało zwięzły. 
Przygotowanie masy Euromix jest dosyć proste. 25-kilogramowy worek suchej mieszanki łączymy z chłodną, czystą wodą. 5-5,5 litra cieczy łączymy wolnoobrotową wiertarką z mieszadłem koszyczkowym. Uzyskana masa powinna być jednorodna i gęsta. Nie powinno być żadnych grudek. Po odczekaniu 5-10 minut należy jeszcze raz zamieszać masę. 

Przygotowaną w ten sposób zaprawę możemy użyć przez 40 minut. Warto pamiętać, że tynku nie można mieszać z innymi materiałami czy barwnikami.

Masę nakładamy na grubość ziarna ciągłą warstwą. W tym celu stosujemy pacę ze stali nierdzewnej. Gdy nałożona warstwa nie klei się do narzędzia, czyli po ok. 10 minutach, tynk zacieramy chropowatą pacą ze sztucznego tworzywa. Zebrany nadmiar zaprawy można ponownie wykorzystać. Konieczne jest zatynkowanie ściany całościowo, bez przerw.Copyright felix.pl © 2014. All Rights Reserved.