Dachówki, system rynnowy, podbitka, lukarny i wreszcie okna dachowe – wszystkie te elementy tworzą funkcjonalną całość i wspólnie wpływają na to, czy dach wygląda estetycznie. Bogata oferta producentów pozwala zrealizować niemal każdą inwestorską wizję. Jakie rozwiązania dekarskie warto znać, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt wizualny?
Przeglądając katalogi projektów typowych domów jednorodzinnych, z łatwością wskażemy kilka wiodących trendów w aranżacji dachu. W kolorystyce od lat zmienia się niewiele – nadal najpopularniejsze są ciemne grafity, a zaraz za nim odcienie brązu i ceglanej czerwieni. Ze względu na nowe Warunki Techniczne architekci odchodzą od propozycji z dużą ilością ozdobników, które w rzeczywistości są miejscami powstawania mostków cieplnych. Modne są domy z prostą bryłą i oknami nisko zamontowanymi w połaci dachu. Dlatego też obniżony montaż okien to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością we Francji i Niemczech, a od kilku sezonów podbija również Polskę. Co należy wiedzieć o tej technologii?
Walory estetyczne
O zamontowaniu okien na równi z linią dachu często decydują względy estetyczne. – Pogłębiony montaż to gwarancja eleganckiego efektu wizualnego, szczególnie jeśli zdecydujemy się na dach z gładkim pokryciem – wyjaśnia Tadeusz Małyska, ekspert Roto Okna Dachowe, Trener Roto Campus. – W przypadku zastosowania obniżonego montażu, okno może być zamontowane nawet o 12 cm głębiej w stosunku do standardowego poziomu. Nie wystając poza powierzchnię dachu, tworzy z nim harmonijną całość. Rozwiązanie to wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się przy wielokrotnych połączeniach okien, w tym także w połączeniu z oknami fasadowymi – dodaje ekspert.
Walory funkcjonalne
Obok atutów widocznych na pierwszy rzut oka, warto wspomnieć również o tych, które są dostrzegane w trakcie późniejszej eksploatacji poddasza. – Dzięki głębszemu osadzeniu okna w konstrukcji dachu jest ono mniej narażone na wpływ czynników atmosferycznych, a zwłaszcza niskich temperatur. Ryzyko tworzenia się mostków cieplnych na jego obwodzie jest dużo mniejsze, co w efekcie przekłada się na lepszy parametr izolacyjny – wyjaśnia Tadeusz Małyska. Mniejsze straty ciepła to mniejsze koszty ogrzewanie oraz zminimalizowanie szkodliwych emisji do atmosfery.
Co na to technologia?
Nieodzownym uzupełnieniem każdego okna dachowego jest kołnierz uszczelniający, którego zadaniem jest zapewnienie szczelnego połączenia powierzchni dachowej z montowanym oknem połaciowym. W przypadku okien marki Roto Okna Dachowe mamy do wyboru trzy rodzaje kołnierzy: ETL, EDJ oraz EDN, które w zależności od wybranego modelu okna (Designo lub RotoQ) pozwalają pogłębić montaż o 6, 12 lub 4 cm. Warto dodać, że taka technika montażu nie wyklucza zamontowania akcesoriów dodatkowych, jak roleta czy markiza. Całość zawsze będzie tworzyć pod względem wizualnym i funkcjonalnym estetyczną jedność.