Get Adobe Flash player

LodzFabryczna 1

Dworzec Łódź Fabryczna z przeszkleniami Saint-Gobain. Nowoczesny budynek Dworca Łódź Fabryczna to triumf innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych – to największy, najdroższy i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Przeszklona powierzchnia dachu sprawia, że budynek jest jasny, przestronny i pełen naturalnego światła. To kolejna spektakularna realizacja, w której wykorzystane zostało szkło produkcji Saint- Gobain.

Nowoczesna koncepcja urbanistyczno-architektoniczna oraz innowacyjne materiały budowlane, pozwoliły na stworzenie miejsca przyjaznego użytkownikom, o wyjątkowych walorach estetycznych. Poczucie niczym nieograniczonej przestrzeni, niesamowita gra światła w pogodny dzień, obserwacja nieba nocą zarówno przez dorosłych, jak i najmłodszych pasażerów – to świetna okazja, aby czekając na pociąg umilić sobie czas spoglądając w niebo poprzez przeszklony dach.

Naturalne światło, nawet pod ziemią

Dworzec kolejowy w Łodzi to pierwszy w Polsce kompleks o tak innowacyjnej konstrukcji.  Obiekt został zaprojektowany w ten sposób, by nawet do położonej najniżej kondygnacji (16,5 metra pod ziemią) docierały promienie słoneczne. Przeszklony dach składa się ze świetlików, do budowy których użyto szkła SGG COOL-LITE 154 II, zawierającego powłokę przeciwsłoneczną.

Zadaniem tego rodzaju szkła jest przepuszczenie do pomieszczenia pożądanej ilości światła
i zmniejszenie ilości dostającej się przez szyby energii słonecznej, co wydatnie ogranicza nagrzewanie się pomieszczenia. Niski Solar Factor (g) szkła zmniejsza ilość energii słonecznej przedostającej się do wnętrza o prawie 2/3 w stosunku do tradycyjnej szyby zespolonej wykonanej na bazie szkła typu float
– tłumaczy Krzysztof Cudniewicz, Regionalny Kierownik Sprzedaży Glassolutions Saint-Gobain.

W budynku dworca znajdują się również setki m2 balustrad, wykonanych z hartowanego szkła 66.4 PLANICLEAR, wyprodukowane przez Glassolutions, co zapewnia pasażerom poczucie nieograniczonej przestrzeni wewnątrz Dworca.

Start w wielkim stylu

Uroczyste otwarcie Dworca Łódź Fabryczna nastąpiło 11 grudnia ubiegłego roku. Przebudowa, trwająca od 2011 roku pozwoli na odprawę 20krotnie większej liczby pasażerów niż dotychczas (nawet 200 tysięcy osób dziennie). Codziennie przez stację przejeżdżać będzie ponad 100 pociągów! Budynek znajdujący się w sercu Nowego Centrum Łodzi, dzięki swojej nowoczesnej architekturze wzbogaca urbanistycznie miasto. Obiekt zbudowany został
z uwzględnieniem najnowszych trendów w projektowaniu, z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i materiałów budowlanych – w tym szkła i produktów szklanych Saint – Gobain.  


Copyright felix.pl © 2014. All Rights Reserved.