Get Adobe Flash player

Wraz z rozwojem technologii LED światło stało się częścią architektury. Iluminacja budynków to coraz powszechniejszy trend, który podkreśla walory architektoniczne budynku. Przez wiele lat postrzegana jako niepotrzebny wydatek i obciążenie budżetu, w ostatnim czasie stała się doskonałym narzędziem dekoracyjnym – sposobem na wyróżnienie się, przyciągnięcie uwagi i podniesienie prestiżu.

 

Efektowne oświetlenie elewacji budynku firmy przykuwa uwagę, podnosi estetykę budowli, zwiększa atrakcyjność miejsca, wyróżnia obiekt z tła, spotyka się z pozytywnym odbiorem społecznym. Odpowiednio dobrane światło eksponuje wybrany obiekt i ukazuje jego niepowtarzalny charakter.

By osiągnąć zamierzony efekt można zastosować dwie metody iluminacji budynków. – Do oświetlenia obiektów o dużych gabarytach, obserwowanych z daleka, z powodzeniem można użyć metody zalewowej. Przy użyciu szerokiej gamy naświetlaczy, np. naświetlacza LED FL200W z możliwością regulacji kąta nachylenia, możemy kompleksowo podkreślić całość bryły jednolitym światłem lub wyeksponować jej dany obszar, np. ponad linią cokołów. Tak dobrane oświetlenie nada siedzibie firmy indywidualny styl i poprawi jej architektoniczny wizerunek - rekomenduje Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV.

Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie naświetlaczy, warto wybrać takie, w których swobodnie można dobierać kąt montażu i świecenia czy dowolnie kierować strumieniem świetlnym. Reflektory można ułożyć liniowo, ujednolicając ich parametry za pomocą systemu sterowania. Dodatkowe połączenie systemu z czujnikami ruchu czy zmierzchu umożliwi płynne działanie w wielu funkcjach.

Gdy siedziba firmy mieści się w zabytkowym budynku lub obiekcie pełnym interesujących architektonicznych elementów, warto je wyeksponować używając metody punktowej. Źródła światła małej mocy montowane są wtedy bezpośrednio na elewacji, a punktowe skierowanie oświetlenia podkreśla i wyostrza detal: np. bogato zdobiony gzyms, kolumnę czy płaskorzeźbę. W ten sposób nawet na prostej i płaskiej fasadzie można uzyskać ciekawe światłocienie nadające budynkowi zupełnie nowy wygląd. Niezależnie od rodzaju frontu oświetlenie akcentujące doskonale wyeksponuje logo i nazwę firmy.

Najczęściej wybieraną do iluminacji barwą światła jest biel. Jej ciepły odcień pozwala na oświetlenie budynku „miękkim” światłem i zbudowania plastycznej atmosfery. Im chłodniejsza odcień bieli tym mocniejszy będzie efekt wyeksponowania detali elewacji. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest również zastosowanie naświetlaczy LED RGB, pozwalających na stworzenie efektownych, kolorowych iluminacji.

Natężenie oświetlenia elewacji budynku powinno być dopasowane do natężenia oświetlenia otoczenia. Jeśli wokół siedziby firmy jest dużo innych źródeł światła, strumień świetlny opraw instalowanych na elewacji budynku musi być większy. Nie należy stosować opraw o zbyt szerokim kącie rozsyłu światłości. Większość strumienia świetlnego będzie wtedy nieefektywnie emitowana w przestrzeń, co powoduje straty energii i zjawisko nazywane „zanieczyszczeniem świetlnym”. Źle dobrane oświetlenie elewacji może również pogarszać komfort widzenia, a w niektórych przypadkach powodować olśnienie u osoby zbliżającej się do tego obiektu.

Ale oświetlenie zewnętrzne pełni również inne funkcje niż tylko dekoracyjne – w znacznym stopniu wpływa również na stan bezpieczeństwa pracowników i samego obiektu. Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie otoczenia firmy, dróg komunikacyjnych i parkingu. W tym wypadku koncepcje oświetleniowe powinny uwzględniać przede wszystkim bezpieczeństwo osób korzystających z parkingu oraz – w wypadku parkingu zewnętrznego, łączącego się z drogą publiczną – pozostałych użytkowników drogi, w tym rowerzystów i pieszych. Dobre oświetlenie powinno maksymalnie ograniczać ryzyko wypadku poprzez uwidocznienie ruchu pojazdów i ewentualnych przeszkód oraz ułatwiać ogólną orientację w terenie i szybką identyfikację pojazdów. Zastosowane oprawy powinny zapewniać równomierny rozkład światła i być rozmieszczone z uwzględnieniem ilości miejsc postojowych oraz obszarów szczególnie niebezpiecznych, takich jak wjazdy i wyjazdy.

- Doskonale sprawdzi się tutaj oprawa ROCKET o niebanalnym, owalnym kształcie komponującym się zarówno z nowoczesnymi, jak i tradycyjnymi aranżacjami. Dostępna jest w dwóch wariatach mocy – 50 i 100 W, emitujących odpowiednio strumień świetlny 4500 lm i 9000 lm. W tym modelu zastosowano innowacyjną soczewkę, która kształtuje rozsył światła dostosowany do potrzeb oświetlenia parkowo - ulicznego, a także wysokiej jakości obudowę wykonaną z wytrzymałego aluminium. Oprawa ROCKET jest także wytrzymała na zmienne warunki atmosferyczne i wahania temperatur – doskonale radzi sobie z temperaturą od -35 do +65C, zaś powierzchnia ekspozycji na wiatr wynosi – 0,11 m², 0,20 m².

W przypadku parkingów zewnętrznych najczęściej stosuje się oświetlenie oprawami drogowymi umieszczonymi na słupach wokół parkingu. Najlepszy efekt osiągniemy wtedy, kiedy oprawy zawieszone zostaną niżej - najlepiej bezpośrednio przy stanowiskach parkingowych. Lepiej także zastosować większą liczbę punktów oświetleniowych o mniejszej mocy, zamiast mniej licznych opraw o wysokiej mocy wyjściowej. - Warto wykorzystać oprawy LED Gardino-P, montowane na niewysokich słupkach, wykonanych z nierdzewnej stali. Możemy je zintegrować kompozycyjnie z oświetleniem fasadowym, wykorzystując pozostałe oprawy z tej serii: Gardino-A lub Gardino-U – poleca Mateusz Strzałkowski.

W przypadku parkingów wewnętrznych oświetlenie pochodzi głównie z sufitu lub ściany. Tu najlepiej sprawdzą się oprawy zamontowane wysoko na ścianach, by nie zasłaniały ich zaparkowane pojazdy. Część strumienia światła powinna zostać skierowana na ściany i sufit, aby uniknąć odczucia mroku wpływającego na poziom bezpieczeństwa i potęgującego wrażenie małej przestrzeni.

Bezpieczeństwo i dekoracyjność – to najważniejsze funkcje oświetlenia zewnętrznego. Iluminacyjna konkurencja wymusza coraz bardziej wyrafinowane kompozycje oświetlenia elewacji. Dzięki nim budynki zyskują unikalnego i niepowtarzalny styl – wyróżniając go i sprawiając, że oświetlenie zewnętrzne staje się swoistym świetlnym logo firmy.


Copyright felix.pl © 2014. All Rights Reserved.