Get Adobe Flash player

Polacy żyją na bardzo małych powierzchniach – tak wynika z danych Eurostatu. Pod względem liczby pokoi przypadających na jedną osobę zajmujemy jedną z ostatnich pozycji w Europie. Ciaśniej od nas mieszkają tylko Rumuni, Macedończycy i Serbowie. Najwygodniej mieszka się w Belgii, gdzie na jedną osobę przypada aż 2,4 pokoju.

 

Eurostat swoje statystyki oparł przede wszystkim na mieszkaniach własnościowych w budynkach wielorodzinnych. W badaniu nie były brane pod uwagę mieszkania wynajmowane czy domy jednorodzinne. Średnio w całej Unii Europejskiej na jedną osobę przypada 1,5 pokoju. Najwięcej powierzchni na osobę przypada w Belgii – 2,4 pokoju, zaś najmniej w Macedonii 0,8. Polska zajmuje trzecie miejsce od końca z 1 pokojem na osobę. Nieco mniej przypada jedynie w Rumunii i Serbii  0,9 pokoju.

Polacy najczęściej kupują mieszkania między 50 a 60 mkw, które liczą średnio dwa/trzy pokoje. Nie wolno jednak zapominać, że w Polsce pomieszczenia mieszkalne są nieco większe niż w pozostałych częściach Europy. Wynika to z rozporządzenia o minimalnej wielkości pomieszczeń w lokalu mieszkalnym. To w pewnym sensie tłumaczy odległą pozycję Polski w rankingu. 


Copyright felix.pl © 2014. All Rights Reserved.