Naukowcy z Yale University postanowili tym razem przyjrzeć się pozytywnemu wpływowi czytania książek. Okazuje się, że regularne sięganie po literaturę może przedłużyć życie średnio o 2 lata. Jednak nie tylko książki mogą przynieść dodatkowe lata życia.
Z badań opublikowanych w czasopiśmie „Social Science & Medicine” wynika, że osoby, które regularnie sięgają po książki, żyją średnio dwa lata dłużej niż ci, którzy czytania unikają. Dłuższemu życiu sprzyja również czytanie gazet i czasopism, ale już nie na taką skalę, jak literatura. W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Yale University wzięło udział aż 3635 osób powyżej 50. roku życia. Badanych stanowiły trzy grupy ludzi: nieczytający książek w ogóle, czytający średnio 3,5 godziny tygodniowo i miłośników czytania.
Już po pierwszych analizach okazało się, że po książki częściej sięgają kobiety, osoby z przynajmniej średnim wykształceniem oraz lepiej sytuowani. Najważniejsze wnioski dotyczą jednak zdrowotnego wpływu czytania. Okazuje się, że czytanie, nawet średnio 3,5 godziny tygodniowo zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci w ciągu najbliższych 12 lat o 17%. Czytający jeszcze więcej mają aż o 23% więcej szans na dłuższe życie. W stosunku do nieczytający w ogóle mole książkowe mogą żyć średnio o dwa lata dłużej.
Czytanie książek, według naukowców, wpływa przede wszystkim na stosunek do życia. Osoby czytające książki lepiej dbają o zdrowie, są bardziej świadome zagrożeń i chorób i częściej poddają się badaniom. Ponadto czytanie stymuluje lepszą pracę mózgu i pobudza wyobraźnię. Być może te doniesienia sprawią, że liczba osób, które w Polsce nie czytają w ogóle, a jest ich prawie 20 mln, sięgną po książkę.
budulec.pl