Get Adobe Flash player

Najnowsze propozycje producentów stolarki otworowej zdecydowanie różnią się od tych sprzed 15 lat. Wielokomorowe profile, bezpieczne pakiety szybowe, ciepłe ramki sprawiają, że wymiana okien to pewna inwestycja w lepszą termoizolacyjność poddasza.

Decydując się na okna nowej generacji, chronimy dom przed stratami ciepła, a co za tym idzie oszczędzamy na ogrzewaniu. Renowacja to także okazja, aby przy niewielkim nakładzie pracy zmodyfikować wystrój poddasza poprzez powiększenie otworów okiennych, zastosowanie nowych akcesoriów zewnętrznych i wewnętrznych. Zasadnicze pytanie brzmi: jak szybko można przeprowadzić wymianę okien?

Okna Dachowe budulec

Duża czy mały kłopot?

Przebieg prac renowacyjnych zależny jest od stanu konstrukcji dachu, deskowania oraz izolacji. Jeśli według fachowca lub inspektora budowalnego stan tych elementów zostanie oceniony pozytywnie, wymianę lub montaż okien można przeprowadzać niezależnie od większych prac remontowych. Innymi słowy renowacja okien jest mniejszym wydatkiem niż mogłoby się wydawać.

Remont to bałagan

Prace remontowe zwykle kojarzą się z długim okresem wykluczenia poddasza z użytku oraz koniecznością przeprowadzenia uciążliwych porządków. W rzeczywistości czas trwania prac zależny jest od ich zakresu i skomplikowania. Jeśli planujemy wymianę okien na modele o identycznych wymiarach, całość prac nie potrwa dłużej niż jeden dzień. W przypadku rozbudowy otworu okiennego wzdłuż lub wszerz, należy wziąć pod uwagę konieczność wycięcia fragmentów krokwi i wstawienia nowych elementów.

Sekret okien nowej generacji

W przypadku okien połaciowych montaż należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta oraz zachowaniem zasad sztuki dekarskiej. Warto wspomnieć, że modele nowej generacji są projektowane tak, aby wykluczyć konieczność użycia wkrętów do montażu. Przykładowo w modelu RotoQ elementy oblachowania zewnętrznego są montowane „na klik”, co nie tylko ułatwia i przyspiesza pracę, ale również zapewnia lepszą izolacyjność okna. Jak przebiegają prace?

- Wymianę rozpoczynamy od wypięcia skrzydła ze starego okna, a następnie usunięcia ościeżnicy. Kolejnym krokiem jest przygotowanie okna do montażu. Po zamontowaniu nowej ościeżnicy, zakładamy skrzydło i sprawdzamy, czy szczeliny pionowe między skrzydłem a ościeżnicą są równoległe na całej długości. Podobnie postępujemy ze szczelinami poziomymi. Jeżeli szerokość szczelin jest prawidłowa i są one równe, przytwierdzamy kątowniki na stałe. Okno uszczelniamy dookoła kołnierzem wiatro i hydroziolacyjnym. Następnie montujemy kołnierz do odprowadzania wody opadowej i zakładamy pokrycie dachu dookoła okna – wyjaśnia Paweł Hryniewicz, Produkt Manager marki Roto Okna Dachowe.

Przy obecnej ofercie producentów stolarki otworowej wymiana okien to nie tylko zmiana wyposażenia domu, ale także jego standardu pod względem komfortu cieplnego i estetycznego. 


Copyright felix.pl © 2014. All Rights Reserved.